Miło nam poinformować, iż Nasza Szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W ramach Programu szkoły otrzymują od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów oraz wspieranie kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Dzięki otrzymanemu wsparciu, wszyscy uczniowie naszej szkoły będą mogli korzystać z nowoczesnych narzędzi i technologii wspierających edukację. Nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania. Będzie wykorzystywany na zajęciach lekcyjnych, m.in. informatyce, technice, historii, biologii, przyrodzie, chemii, matematyce, plastyce, języku polskim, w edukacji wczesnoszkolnej, zajęciach opiekuńczo – wychowawczych w świetlicy szkolnej oraz podczas zajęć pozalekcyjnych i uroczystości szkolnych.
Wykaz zakupionego sprzętu w ramach programu Laboratoria Przyszłości:
– drukarka 3D wraz z filamentami,
– aparat fotograficzny Canon,
– kamera 360°,
– statyw do aparatu i kamery,
– mikrokontroler,
– stacja lutownicza,
-mikrofon kierunkowy,
– mikroport,
– okulary VR wraz z kostkami do poruszania elementami 3D,
– laptop,
– zestaw lamp światła ciągłego.
Łączna kwota otrzymana z programu to 60 000,00 zł.
Szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/laboratoria
Wykorzystanie narzędzi i pomocy w ramach realizacji projektu Laboratoria Przyszłości:
Historia w klasach V – VIII – Lekcje z wykorzystaniem okularów VR – Zamki średniowiecza i ich mieszkańcy; Cywilizacje starożytne; I wojna światowa. (realizacja R. Woldan-Taborek).
Zajęcia TIK – Wykorzystanie okularów VR; druk 3D (realizacja R. Woldan-Taborek).
Informatyka w klasie VII – Wykorzystanie okularów VR; druk 3D (realizacja R. Woldan-Taborek).
Technika w klasie VI – Wykorzystanie lutownicy – zagadnienia związane z rodzajami i sposobami łączenia metali. (realizacja K. Ociepa) – l. łączona.
Technika – w klasie VI – Nowoczesny świat techniki z wykorzystaniem druku 3D. (realizacja K. Ociepa).
Matematyka – w klasie VI – Wykorzystanie lutownicy – tworzenie siatek graniastosłupów, tworzenie brył (realizacja A. Fijołek – Medlarska) – l. łączona.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez edukatorki „Mobilnego Laboratorium Przyszłości”, których celem było wspieranie procesów wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań na zajęciach dydaktycznych.
Uczestnicy warsztatów nie tylko mieli okazję zapoznać się z ogromnymi możliwościami sprzętu, jakim od września dysponuje nasza szkoła, ale również zaproponować własne pomysły na wykorzystanie narzędzi z programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Na zajęciach uczniowie poznali zakres możliwości jakie daje w dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja. Zapoznali się także z budową i działaniem drukarki 3D. Wspólnie stworzono bryloczki z napisami poszczególnych klas.
Ozdoby bożonarodzeniowe wykonane w drukarce 3D.
Uczniowie podczas pracy z drukarką 3D.
Zapraszamy do obejrzenia filmu – Drukujemy breloczek w kształcie ruchomego kota.